Депутати Європарламенту Гюнтарс КРАСТС та Йежи БУЗЕК закликають Україну до посилення прозорості в енергетиці.
Про це вони заявили під час засідання “круглого столу” “Україна-ЄС: питання енергетичної безпеки” 22 березня в Брюсселі.
Зокрема, віце-президент комітету з економічних та монетарних справ Г.КРАСТС (група правих партій, Латвія) наголосив, що ЄС хотів би бачити в Україні більш стабільного партнера, але для цього, за його словами, Україна повинна якнайшвидше зробити прозорим свій енергетичний ринок та відмовитися від співпраці з компаніями, в прозорості яких є сумніви.
Його підтримав і пан БУЗЕК (член фракції Європейської Народної Партії та Європейських Демократів, Польща), який зазначив, що Україна могла б допомогти ЄС в реалізації енергетичної стратегії, проте спочатку вона має зацікавити ЄС своїми привабливими пропозиціями.
Питання енергетичної безпеки України було головним у виступі Президента Асоціації захисту приватних інвестицій Олександра КАМЕНЕЦЯ, якій звернув увагу присутніх на суттєві проблеми внутрішнього і зовнішнього характеру, які негативно впливають на стан і перспективи розвитку співпраці між Україною і ЄС в галузі електроенергетики і потенційно можуть нести загрозу енергетичній безпеці як України, так і ЄС.
Що стосується проблем зовнішнього характеру, такою, як вважає Олександр КАМЕНЕЦЬ є скандал з угорськими компаніями Emfesz Kft та Energo Odbyt, з якими в жовтні-листопаді 2006 року були підписані контракти на постачання до Угорщини відповідно 160 МВт та 45 МВт електроенергії. Зазначені компанії не можуть експортувати українську електроенергію, оскільки перша ж спроба змінити контрагента наразилася на спротив угорської державної енергетичної компанії MVM, підконтрольної члену парламенту Угорщини Ласло Капойі. MVM виступила з вимогою продати 350 мегаватт виключно компанії System Consulting. В іншому випадку угорська державна компанія взагалі відмовлялася приймати українську електроенергію. Експортер української електроенергії – компанія «Укрінтеренерго» під тиском була вимушена погодитися і збільшити долю System Consulting за рахунок невиконання контрактів з Emfezs Kft та Energo Odbyt.
Внутрішньою проблемою О.КАМЕНЕЦЬ вважає діяльність в Україні російського бізнесмена Костянтина ГРИГОРИШИНА. Зокрема, він висловив думку, що спроби перерозподілу на ринку регіональних енергорозподільчих компаній, здійснені в 2005 році представниками російського бізнесмена Костянтина ГРИГОРИШИНА, не сприяли стабільній роботі енергетичного ринку як всередині країни, так і при виконанні експортних контрактів.
Ця дискусія знайшла відбиток у підсумковій заяві, яку прийняли учасники круглого столу.