- Актуально, Аналітика

У Мінекономіки прогнозують зростання інфляції через дефіцит електроенергії

Ведення бізнесу в умовах відсутності електропостачання, здорожчання логістики; підвищення закупівельних цін на сировину; вищі витрати на утримання персоналу вже призвели до зростання цін.

За п’ять місяців 2024 року споживча інфляція в Україні була найнижчою за останні роки – 2% з початку цього року. У річному вимірі вона сповільнилася до 3,3% (проти 5,1% у грудні 2023 минулого року). Але невдовзі інфляційні темпи можуть прискоритися. Про це йдеться в Огляді інфляції за травень від Міністерства економіки.

Зазначається, що інфляційні темпи зумовлені специфічнимим умовами функціонування споживчого ринку. «Поточна «млявість» цін пояснюється пригніченим споживчим попитом, який менший за пропозицію, яка перевищує поточні потреби ринку. Це пов’язано з високим урожаєм агропродукції торік, швидкою адаптацією економіки до впливу війни та нарощуванням ділової активності й імпорту.

У Мінекономіки зазначають, що тимчасовий профіцит лише частково стримує інфляцію. Тим більш, що ведення бізнесу в умовах відсутності електропостачання, здорожчання логістики; підвищення закупівельних цін на сировину; вищі витрати на утримання персоналу вже призвели до зростання цін на товари з більш високою доданою вартістю та здорожчання послуг.

Загальне зростання споживчої інфляції майже на 60% впродовж п’яти місяців ц.р. було сформовано підвищенням цін: у сфері охорони здоров’я (у тому числі й через прискорене зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання на 5,8% порівняно з 3,7% за цей же період торік), на кафе та ресторани, послуги перукарень, інтернет, купівлю автомобілів, обслуговування та страхування автотранспорту, а також на тютюнові вироби, одяг і взуття, прилади та товари для особистого догляду.

«Враховуючи перебіг повномасштабної війни на території України та постійно зростаючі втрати для вітчизняної економіки, а також постійне збільшення логістичних витрат, високі ризики з безпеки праці, нестачу персоналу та низку інших «воєнних перешкод» для бізнесу, очікується, що в найближчій перспективі співвідношення чинників стимулювання та стримування інфляції поступово зміщуватиметься в бік перших, що відповідно збільшуватиме очікувані інфляційні темпи», – підсумували в Міністерстві.

Раніше повідомлялося, що НБУ очікує зростання цін вже у найближчі місяці. Це пов’язано зі здорожчання електрики, ймовірно, дещо нижчими врожаями та збільшенням витрат бізнесу, в тому числі на оплату праці.

borgexpert.com