- Актуально, Аналітика

Економічне бронювання для ФОПів: коли питання зрушить з мертвої точки

Ініціатори ідеї економічного бронювання вирішили не обмежуватися одним законопроєктом, тому зареєстрували аж п’ять.

В Україні давно точаться дискусії щодо необхідності запровадити механізм бронювання критично важливих працівників за сплату додаткового збору. Проблема – встановити справедливі умови, які не спровокують негативну реакцію суспільства. Для цього народні депутати вирішили запропонувати одразу п’ять альтернативних законопроєктів. Всі вони перебувають на розгляді профільних комітетів.

Головним ініціатором є очільник комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха, він зареєстрував у парламенті три документи з різними ідеями щодо впровадження економічного бронювання. Невдовзі з’явилися ще дві альтернативні пропозиції від нардепки Людмили Буймістер.

Станом на 16 липня розглядають такі варіанти надання відстрочки від мобілізації:

  • для працівників – наявність середньої зарплати на підприємстві не менше 12 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (36 336 грн), відсутність боргів;
  • для ФОПів – реєстрація в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і громадських формувань щонайменше за 6 місяців, дохід за місяць мінімум 61 200 грн, збір у розмірі 1 200 неоподаткованих мінімумів (20 400 грн);
  • для підприємств – сплата ЄСВ у розмірі понад 40 000 грн, штат від 10 осіб;
  • змішана модель з військовий збором за найманих працівників (20 400 грн) і витратами для ФОПів.

Чому нічого не чути про економічне бронювання

Деякі законопроєкти зареєстрували в червні, інші – на початку липня. Відтоді обговорення затихли і невідомо, коли концепції винесуть на голосування. Що стосується фізичних осіб-підприємців, для них затвердження конкретного механізму має важливе значення, бо від цього залежить, чи матимуть ФОПи змогу забронювати себе від мобілізації.

На думку адвоката Романа Сімутіна, не варто чекати запровадження якогось із запропонованих документів раніше осені 2024 року.

Ви запитаєте, коли ж це запрацює та чи ухвалять взагалі хоча б один з цих проєктів? Я вважаю, що ухвалять, а запрацює не пізніше осені. Раніше явно не буде як з технічних причин, так і політичних“, – констатував експерт.

Дмитро Наталуха пояснив, що тиша в публічному просторі пов’язана з дискусіями в бізнес-середовищі. Адже необхідно визначити, яка з моделей найкраща, для цього відбуваються обговорення з дотичними колами. Після консультацій та аналізу переваг/недоліків усіх концепцій можна буде виносити законопроєкти на голосування.

Військовослужбовиця і розвідниця ЗСУ Ярина Чорногуз заявила, що має інформацію, нібито вже наступного тижня у Верховній Раді почнуть розглядати питання економічного бронювання. Тож не виключено, що невдовзі ухвалення рішення зрушить з мертвої точки.