Результати соціологічного опитування, що проводилося Центром Разумкова показали, що більшість українців не влаштовує зарплата, а п’ята частина опитаних шукають роботу з бронюванням.
Дослідження ринку праці Центром Разумкова проводилося у червні, а його результати опублікували у серпні. Опитували українців у всіх областях України, крім тимчасово окупованих територій та де ведуться бойові дії. Серед основних проблем ринку праці люди назвали мобілізацію і дефіцит кадрів.
Які проблеми ринку праці та сфери зайнятості
До основних проблем, які існують наразі на ринку праці України громадяни, що приймали участь в дослідженні, відносять:
- мобілізацію працівників — 73%,
- дефіцит кадрів — 53%,
- відтік кваліфікованих кадрів за кордон — 48%,
- тінізацію економічних відносин — 26%
- диспропорції у зарплатних очікуваннями кандидатів та фінансовими можливостями бізнесу — 22%.
- 19% повідомили про неготовність рекрутерів і роботодавців до співпраці з кандидатами, старшими 40 років.
Слід зауважити, що нові правила мобілізації суттєво вплинули на всі сектори ринку праці в Україні, але є особливо проблематичними там, де більшість робочої сили традиційно становлять чоловіки.
Дефіцит кадрів – серед головних проблем
На питання Чи є дефіцит кадрів на підприємстві де Ви зараз працюєте про дефіцит кваліфікованих та некваліфікованих фахівців усіх кваліфікацій повідомили 66% чоловіків та 55% жінок, серед них 30% повідомили про існування суттєвого дефіциту фахівців усіх кваліфікацій, 24% — про дефіцит кваліфікованих фахівців. 32% відповіли, що дефіциту кадрів немає.
На питання, Що на Вашу думку, необхідно, щоб подолати дефіцит кадрів в Україні розподіл такий:
- 54% відповіли що необхідна перекваліфікація співробітників і перерозподіл обовʼязків у трудовому колективі,
- 52% — звернули увагу на необхідність поширювати програми залучення молодих фахівців та заохочення повернення до України громадян України, які зараз перебувають за кордоном,
- 53% вважають що доцільно розвивати програми навчання та адаптації для працівників старшого віку та пристосування робочих місць та умов зайнятості для працівників старшого віку та працівників з інвалідністю.
- 22% висловилась за необхідність автоматизації процесів виробництва.
При цьому лише 15% схвалюють залучення жінок на чоловічі професії. Майже зовсім не користується підтримкою з боку громадян України залучення робочої сили з інших країн (6,6%).
Що думають про залучення до ринку праці працівників 60+
Щодо імовірної можливості підвищення пенсійного віку в Україні 58% опитаних респондентів відповіли, що негативні наслідки підвищення пенсійного віку переважатимуть можливий позитив, 16% респондентів вважають, що підвищення пенсійного віку матиме приблизно однаковою мірою як позитивні, так і негативні наслідки, і лише 7% відповіли, що підвищення пенсійного віку в Україні можна розглядати як вимушений крок, і його позитивні наслідки переважатимуть негативні.
На питання До якого віку Ви готові працювати відповіли так:
- 29% — до 60 років,
- 12% — готові працювати до 61–65 років,
- 3% — до 66–70 років
- 15% — до 50–59 років.
При цьому 20% відповіли, що взагалі не можуть або не готові працювати.
Переважна більшість опитаних респондентів погоджується з тезою про те, що якщо говорити про працівників старшого віку (55 і більше років), то вони переважно мають більший професійний досвід та практичні навички, готовність до наставництва, менші амбіції, не женуться за кар’єрою, мають унікальні кваліфікації, з яких зараз вже не готують спеціалістів, погоджуються на меншу зарплату.
При цьому 58% опитаних респондентів відмічають, що працівники старшого віку мають менше сил та меншу продуктивність (58%), для них характерні несприйняття новацій, обмежені навички у сфері передових, цифрових технологій, гірші знання іноземних мов (50%), а також незацікавленість перспективами розвитку бізнесу (40%).
Які виникають проблеми при пошуку роботи?
На питання З якими проблемами Ви стикаєтесь під час пошуку роботи відповіді наступні:
- 56% – головною проблемою є низький рівень заробітної плати за наявними вакансіями,
- 52% позначили відсутність роботи за фахом
- 34% — недостатність навичок та компетентностей, які потрібні роботодавцю.
Серед тих, хто готовий працювати та шукати роботу 52% готові пройти перепідготовку для перекваліфікації та отримання нових навичок, 46% — додатково навчатися, 39% — готові вивчити іноземну мову, 34% змінити процесію, 26% готові працювати в іншій країні, і 25% готові працювати в іншому регіоні України.
На питання На які поступки стосовно умов праці Ви готові піти при пошуку роботи серед тих, хто працює 32% і 16% серед непрацюючих готові обговорювати умови праці, але поступитися лише певними умовами, 17% працюючих і 12% погодяться працювати лише на власних умовах щодо роботи, і лише 4,5% як серед працюючих, так і серед непрацюючих готові на будь яку роботу та на будь-які умови праці.
При цьому 22% висловились, що готові працювати на фізично важких роботах, і 12% на шкідливих роботах.
Головною вимогою до роботи, для респондентів, які приймали участь в дослідженні, є гідний рівень заробітної плати — на це вказала переважна більшість опитаних — 89%. Також серед вимог називають:
- бронювання працівників від мобілізації (24%),
- додаткові соціальні пільги, привілеї, бенефіти (24%),
- стабільність компаніях та комфортні умова праці (22%),
- зручність розташування — 16% ,
- кар’єрні перспективи — 14%,
- страхування життя працівників — 13%,
- дружня атмосфера в колективі — 11%.