- Актуально, Експерти

Глава ДОТ не погодився б на об’єднання з Агенцією оборонних закупівель, якби йому ставили «своїх людей»

Очільник Державного оператора тилу (ДОТ) Арсен Жумаділов заявив, що для нього стала несподіванкою ідея об’єднати його агенцію з Агенцією оборонних закупівель. Про це він сказав в інтерв’ю hromadske.

Жумаділов розповів, що висунув міністру оборони Рустему Умєрову ідею про масштабування ДОТ: окрім їжі, одягу та мастила, закупляти для ЗСУ тверде паливо, IT (як софт, так і комп’ютерне обладнання) та інше.

«У мене був запит, щоб міністерство пріоритезувало, куди саме нам необхідно масштабуватися. Загалом на тому розмова й закінчилась. Міністр сказав: “Окей, я тебе почув”», — сказав Жумаділов.

Про ідею об’єднати ДОТ з АОЗ — агенцією Міноборони, яка закупляє озброєння для ЗСУ, — Жумаділов дізнався від заступника міністра Дмитра Кліменкова. Причини такого рішення в ДОТ не знають.

«Але розуміємо, що ми мали б зробити, якби його ухвалили. Ми розписали юридичний, управлінський трек. І вже працювали в межах комунікаційного треку — зокрема верифікували з партнерами, чи їм окей, якщо ми будемо займатися летальною номенклатурою теж», — сказав Жумаділов.

Він заявив, що опонував би цьому рішенню, якби побачив корупційні ризики. Зокрема, якби хтось ставив йому «своїх людей».

«Бо якщо так, я точно не акцептував би цю історію. Бо саме це є очевидним сигналом про те, що хтось захоче зреалізувати корупційний інтерес. А всі люди, які зі мною працюють упродовж останніх 10 років, точно знають, що я не допускаю корупції в принципі», — запевнив Жумаділов.

Що передувало?

Міністр оборони Рустем Умєров в інтерв’ю LB.ua анонсував створення об’єднаного агентства з Агенції оборонних закупівель та Державного оператора тилу. Він повідомив, що Міноборони має стратегічну мету об’єднати всі свої функціональні агентства відповідно до стандартів НАТО. Туди також має увійти ще не створене агентство із закупівлі безпілотників.

Представництво НАТО в Україні у відповідь нагадало, що рекомендувало відокремлення цих двох агенцій Міноборони «принаймні у воєнний час».

Журналістка та членкиня Громадської антикорупційної ради (ГАР) при Міноборони Тетяна Ніколаєнко зазначила, що об’єднання є «поганою ідеєю». Вона заявила, що агенція із закупівлі зброї «зараз дуже сильно ламає мікрофлору ринку зброї, а ринок не збирається віддавати свої надприбутки».

Паралельно очільниця АОЗ Марина Безрукова заявила про спроби публічно «замочити» її агенцію.

Після зустрічі членів ГАР з Умєровим Тетяна Ніколаєнко повідомила, що найближчим часом такого обʼєднання не буде. За словами міністра, це просто «дорожня карта» на шляху до стандартів НАТО.