Приблизно 30% польського банківського сектора Польщі висловлює зацікавленість участю у бізнесових процесах відбудови України – таку цифру представила 20 листопада Асоціація польських банків (ZBP).
Асоціація провела дослідження спільно з головою Ради з питань співпраці з Україною і Національним контактним пунктом дослідницьких програм ЄС (KPK). З 23 серпня до 5 вересня було опитано понад 100 польських банків. Найбільше зацікавлення до участі в процесах відбудови України висловити комерційні фінансові установи.
«Ми процес відбудови України розглядаємо трохи ширше. Йдеться не тільки про інвестиції безпосередньо в самій Україні, але так само, а може і передусім, інвестиції, котрі стосуються Польщі, але цільово призначені для відбудови України», – каже директор групи публічних програм та економічного середовища Асоціації польських банків Аркадіуш Левіцький.
Головні причини, чому польські фінустанови виявляють інтерес до процесів відбудови України – це очікування клієнтів банку, етична і солідарна мотивація та довготермінова перспектива прибутку.
На запитання у якій формі банки планують долучитися до відбудови, більшість відповіли про намір надавати кредити, брати участь у фінансових консорціумах, пропонувати розрахункові послуги та банківські гарантії. Натомість кажуть, що високі інвестиційні ризики спричинені війною, яка триває, та невідповідність правових норм – бар’єри, які можуть ускладнювати участь банків у відбудові України.
«Теперішня ситуація за нашим східним кордоном надалі дуже напружена. Наразі не видно чіткого горизонту закінчення цього конфлікту, хоча дехто покладає надії, що вже скоро, у зв’язку з результатами виборів в США, конфлікт вдасться хоча б тимчасово призупинений. Але на цю мить, все ще немає добрих умов для ведення широкомасштабної інвестиційної діяльності. Наразі можливі лише точкові інвестиції, які обмежуються в основному критичною інфраструктурою», – вважає голова Асоціації польських банків Тадеуш Бялек.
За словами голови Ради з питань співпраці з Україною Павла Коваля, найчастіше на зустрічах з польським бізнесом щодо майбутньої участі у відбудові України звучать питання про ризики:
«Не вдасться їх зменшити до нуля, але стараємося мінімізувати ризики на рівні банківських інструментів, на рівні гарантій і на політичному рівні, а також на рівні міжнародного права».
Павел Коваль додав, що попри війну, нині в Україні працює понад 3 500 польських компаній.