- Актуально, Огляди

Аеропорт у Львові вивчає можливість відкриття рейсів під час війни

Львівський міжнародний аеропорт заявив, що вивчає можливість запуску рейсів цивільної авіації під час воєнного стану.

Як зазначають в аеропорту, відкрити рейси можна за умов забезпечення всіх вимог безпеки для літаків, пасажирів та інфраструктури. Додають, що керівництво аеропорту регулярно проводить зустрічі з міжнародними партнерами, експертами, авіакомпаніями, урядовими організаціями, щоб знайти шляхи для відновлення цивільної авіації України. Також згадують про те, що вже розробили документ з евакуації пасажирів та регулярно відпрацьовують цей процес.

Наразі ж одним з основних завдань персоналу летовища стало збереження людського та технологічного ресурсів, йдеться в повідомленні. Так, персонал, який обслуговує аеропорт, складається з 30% від довоєнного часу. Це ті працівники, які готові обслуговувати невелику кількість авіарейсів, якщо їх дозволять. Також персонал підтримує роботу систем з авіаційної безпеки, ІТ, засобів зв’язку й охорони тощо.

«Така робота є непомітною для суспільства, але — дуже важлива для аеропорту, адже у випадку повного закриття підприємства, відновлення діяльності летовища буде набагато довшим. На запуск можуть піти роки», — пояснили в аеропорту.

Нагадаємо, у листопаді 2024 року віцепрем’єр-міністр з відновлення — міністр розвитку громад і територій Олексій Кулеба заявляв, що Авіаційна служба України готова відновити польоти на 95%, але ключовим чинником для цього залишається безпека пасажирів.

Коли чекати відновлення авіасполучення?

У Європейській організації з безпеки повітряної навігації опублікували прогноз щодо розвитку авіагалузі до 2029 року. Там вважають, що обмеження на польоти над Україною, росією, Білоруссю та Молдовою зберігатимуться ще майже сім років. Ці прогнози використовують країни-члени для щорічного розрахунку ставок плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування.

Водночас у державному підприємстві «Украерорух» заявили, що повітряний простір відкриють одразу після завершення воєнних дій та перемоги України. Там пояснили, що Євроконтроль не генерує та не використовує воєнні прогнози, аналітику чи припущення.

Колишній секретар РНБО України Олексій Данілов заявляв, що у 2024 році питання щодо відновлення авіасполучення «точно зрушить із мертвої точки», але «є чотири ключові компоненти», які ще потрібно розв’язати. Найперше — це захист аеропортів. Президент Володимир Зеленський порівняв відновлення авіасполучення із судноплавством у Чорному морі, наголосивши, що це «серйозний крок».

В Офісі президента казали, що аеропорт «Бориспіль» може стати першим цивільним летовищем, яке відкриють в Україні, щойно це дозволить безпекова ситуація. А от Мінінфраструктури розглядає аеропорт «Львів» як перший для відновлення роботи за наявності гарантій безпеки.