Ухилення від сплати податків карається великими штрафними санкціями. У разі наявності значної суми боргу лише фінансовою відповідальністю не обійдеться. За такий злочин фізичну особу-підприємця можуть позбавити волі на кілька років.
Штрафи і кримінальна відповідальність
Здебільшого до ФОПів застосовують адміністративне стягнення, коли мова заходить про ухилення від сплати податків і заборгованість перед бюджетом. Але штрафи — це частина покарання, оскільки за умови податкового боргу у великих розмірах ситуацію можуть кваліфікувати як кримінальний злочин.
Важливо врахувати фактор умисної несплати фінансового зобов’язання. Від цього залежить як розмір штрафної санкції, так і вірогідність бути притягненим до кримінальної відповідальності. Таке покарання може настати у випадку заборгованості ФОПа на суму:
- понад 1 080 000 грн — загрожує штраф або позбавлення волі на строк до 3 років;
- понад 3 240 000 грн — загрожує штраф або позбавлення волі на строк до 5 років.
Згідно зі статтею 212 Кримінального кодексу України, фізичну особу-підприємця звільняють від відповідальності у разі сплати повної суми податкового боргу разом із відшкодуванням шкоди, завданої державі через несвоєчасне надходження платежів у бюджет.
Плюс ухилення не вважається умисним, якщо платник досяг податкового компромісу відповідно до підрозділу 9-2 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу.
Інша причина визнання дій неумисними — придбання, створення, одержання чи використання об’єктів, відносно яких ФОП подав одноразову (спеціальну) добровільну декларацію і сплатив узгоджену суму збору відповідно до підрозділу 9-4 розділу XX ПКУ.