- Актуально, Огляди

ДПС потурбувалась про мобілізованих ФОПів: податкових боргів має стати менше

Державна податкова служба пропонує збільшити з 10 до 180 днів термін, упродовж якого мобілізовані ФОПи мають владнати з ДПС питання, пов’язанні зі зільнення від сплати податків. Про це повідомив голова ДПС Руслан Кравченко, інформує Комерсант український.

Що зараз з оподаткуванням моблізованих ФОПів

Діюче законодавство передбачає, що мобілізовані ФОПи звільняються від сплати та подання звітності з ПДФО, єдиного податку та військового збору на весь період служби. Для цього після демобілізації вони мають подати до податкової заяву та копію військового квитка або іншого документа про призов. На це відводиться лише 10 днів. Мобілізовані ФОПи, які не подали заяву до податкової, продовжують щомісяця отримувати податкові нарахування. І нерідко стають боржниками.

Як пропонується вирішувати проблему

За словами Ручлана Кравченка, всі чудово розуміють, що вкластися у 10-денний строк вкрай важко.

«Термін подання після демобілізації самозайнятою особою заяви на звільнення від сплати податків має бути збільшений. Це моя принципова позиція. Сподіваюсь, її підтримають усі, від кого залежить ухвалення рішення», – наголосив голова ДПС.

Державна податкова служба пропонує збільшити з 10 до 180 днів термін, упродовж якого мобілізовані ФОПи мають подати відповідну заяву до ДПС. Як вважають в податковій, цього часу має бути достатньо, щоб українські військові після демобілізації – особливо якщо потрібне лікування – змогли без зайвого стресу й поспіху зібрати та подати всі необхідні документи. Якщо мобілізований ФОП не встиг виконати податкові обов’язки у визначені терміни чи не подав заяву – він може бути звільнений від відповідальності, якщо зробить це протягом 180 днів після скасування воєнного стану.

Разом з тим, податкові зобов’язання за період служби нараховуються в повному обсязі, якщо самозайнята особа не подала заяву та не скористалася правом на звільнення.

Ще одна проблема – авансові платежі з мобілізованих ФОПів

Руслан Каравченко на початку квітня розповів, як під час зустрічі із бізнесом на Хмельниччині до нього звернувся ветеран, який порушив ще одну проблему саме мобілізованих ФОПів.

Як відомо, ФОПи 1-2 груп щомісячно авансом мають сплачувати єдиний податок і військовий збір. Щоб уникнути автоматичних нарахувань слід подати заяву про неможливість виконання податкових обов’язків. Однак під час мобілізації та служби, підприємець навряд чи думає про це. Через що виникає податковий борг.

«Тому пропонується чітко передбачити, що авансові внески з єдиного податку та військового збору не нараховуються мобілізованому ФОПу, починаючи з місяця, в якому податковою отримано інформацію про мобілізацію. Податки і штрафи, нараховані за цей період, мають бути скасовані», – наголосив Руслан Кравченко.

Він повідомив, що всі ці пропозиції, які можуть суттєво покращати умови для мобілізованих ФОПів, вже опрацьовуються разом із Мінфіном.

Що з існуючими податковими боргами мобілізованих ФОПів

На сьогодні понад 3 тис. мобілізованих ФОПів мають податковий борг на суму майже 30 млн гривень. В ДПС визначено конкретні заходи, щоб допомогти таким підприємцям. Приміром, окрім згаданих вище пропозицій до законодавства, як розповів Руслан Кравченко, податкова ініціювала підписання протоколу з Міноборони, щоб мати точну інформацію щодо мобілізованих ФОПів та допомоги їм.

Регіональні управління ДПС отримали переліки ФОПів, яким нараховується єдиний податок та військовий збір, та які ймовірно не можуть виконувати свої податкові обов’язки. Кожна історія опрацьовується окремо. Також проводиться інвентаризація скарг та листів ФОПів щодо списання нарахованих податкових зобов’язань з дати їх мобілізації. У територіальних управліннях створено робочі групи та «гарячі лінії» для надання консультацій мобілізованим ФОПам, які не можуть виконувати податкові обов’язки, чи членам їхніх родин.

Впродовж квітня мобілізовані ФОПи та члени їхніх родин мають бути поінформовані про існуючі механізми, визначені законодавством, щодо уникнення негативних наслідків від несплати податків.