Українці, які отримують перекази на свої банківські картки, мають звітувати про ці кошти в декларації та платити податки, якщо це дохід. Про це розповіли на гарячій лінії податкової, — повідомляє “Телеграф”.
За що можуть “вліпити” податок
Навіть якщо вам скинув гроші друг, брат чи сусід — це вже можуть вважати доходом. А отже, потрібно подати річну податкову декларацію, нарахувати і сплатити податок — 18% ПДФО плюс військовий збір. Зараз він становить 1,5%, але з грудня 2024 року зріс до 5%.
Під оподаткування можуть потрапити будь-які надходження, якщо їх не здійснював офіційний податковий агент (підприємець або компанія).
Хто не платить і як уникнути штрафів
Звільняються від податку лише грошові перекази від найближчих родичів — батьків, дітей, чоловіка або дружини, і то за умови, що це офіційний подарунок чи спадщина. Щоб не було питань, у призначенні платежу варто вказати “дарунок” і мати письмове підтвердження (договір дарування тощо).
Також не оподатковується повернення позики — якщо ви взяли гроші у борг і повернули, це не вважається доходом. Але якщо не доведете, що це була саме позика, податкова може трактувати як дохід.
Коли і як усе оформлювати
Декларацію за 2024 рік треба подати до 30 квітня 2025 року, а сплатити податки — до 31 липня. Подати документи можна через Електронний кабінет платника податків. Після цього податкова надсилає реквізити — і ви перераховуєте податок або через банк, або онлайн.
Що буде, якщо “забити”
За прострочення передбачено штраф — 3% від суми, а ще нараховується пеня за кожен день затримки. Якщо ж податкова виявить системне порушення — можуть бути глибші перевірки, обмеження на відкриття бізнесу, кредити, а у крайніх випадках — кримінал.
А кешбек і депозити?
Кешбек, якщо виводите на картку — теж вважається доходом. Тому з нього автоматично знімають податок — 18% + 5%. Ще рік тому це було 19,5%, бо військовий збір тоді був меншим.
А от банківські депозити — теж оподатковуються, але вже самим банком. Вам приходить “чиста” сума — з уже вирахуваними податками.