Нове дослідження показує, що майже три чверті українців зберігають віру в здатність країни відновити свій економічний потенціал після досягнення перемоги. За словами Тараса Жовтенка, аналітика Фонду “Демократичні ініціативи”, цей оптимізм є основою для майбутнього розвитку нації.
Близько 70% населення України з оптимізмом дивляться на майбутнє економічне відродження країни після здобуття перемоги. Такий висновок зробив Тарас Жовтенко, аналітик з Фонду “Демократичні ініціативи”, під час пресконференції, де були представлені дані національного опитування про оцінку дій держави у сфері відновлення.
“Суспільство в Україні демонструє силу та оптимізм, зосереджені на досягненні кінцевої мети: не лише повернутися до довоєнного стану, але й перевершити його, досягнувши більш високого соціально-економічного рівня”, – наголошує Жовтенко. Він додає, що 68,3% населення поділяють цю віру, в той час як 15% висловили сумнів.
Дослідження також виявило, що на півдні країни скептицизм щодо відновлення є вищим, із 31% респондентів, котрі не поділяють загальнонаціональний оптимізм, у порівнянні з середнім показником у 13% по інших регіонах. Відповідно до опитування, відновлення займе від двох до п’яти років, за оцінками 16,5% респондентів, тоді як 21% очікують, що цей процес триватиме від п’яти до восьми років.
Основними перепонами на шляху до відновлення, за думкою опитаних, стануть значні руйнування (70%), а також корупція на національному (58%) та місцевому (52%) рівнях. Серед пріоритетних напрямів відновлення опитані виділили розмінування (76,5%), відбудову зруйнованих домівок та інфраструктури (73%), психологічну підтримку (51%), інтеграцію ветеранів (51%), а також створення нових робочих місць (50,5%).
Важливу роль у процесі відновлення, на думку учасників опитування, відіграватимуть уряд України (53%) та іноземні держави (51,5%). 15% респондентів готові зробити фінансовий внесок або взяти участь у волонтерській діяльності, тоді як більшість (51%) пасивно приєднається до відновлення, працюючи у своїй сфері. 19,5% опитаних висловили готовність набути нові кваліфікації для участі у проектах відновлення.
Українці демонструють міцний оптимізм щодо майбутнього, більшість вірять у відновлення економічного потенціалу
Дослідження виявило також скептицизм щодо державних програм та реформ, із 49% респондентів, котрі вважають, що вони існують лише на папері. Відповідальність за проблеми з відновленням на місцях найчастіше покладають на місцеву владу, особливо у південних (54%) і центральних (50%) областях.
Попри песимістичні настрої щодо розкрадання західної допомоги (57% респондентів), більшість українців все ще вірить у можливість покращення державної політики та усунення довоєнних недоліків під час відновлення.
Значна частина українців оптимістично налаштована на соціально-економічне відновлення країни після війни.